Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hesap Aç

Yurt Dışı Vadeli İşlemler

Dünyanın en büyük 28 borsasının üyesi olmamızın verdiği avantaj ile yatırımcılara Chicago Ticaret Borsası (CME), Londra Metal Borsası (LME) ve EUREX borsasında uygun komisyon oranları ile işlem yapma imkanı sunuyoruz.

Neden PhillipCapital?

- Uluslararası borsa üyeliklerinin verdiği avantaj ile uygun komisyon oranları,
- Birçok platforma APİ bağlantısı olan CQG platformu üzerinden ücretsiz data ve işlem imkanı,
- 5 gün 23 saat temsilci desteği,
- Türkiye de bir ilk olan Londra Metal Borsasında (LME) Phillip NOVA platformumuzu kullanarak online işlem ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Hangi Ürünlere Yatırım Yapabilirim?

PhillipCapital Yurdışı Vadeli İşlemler masamız sizlere;
- Dow Jones, Nasdaq, DAX ve S&P Endekslerinde,
- EURO/Dolar başta olmak üzere tüm paritelerde,
- Buğday, Mısır, Soya, Pirinç gibi tarımsal ürünlerde,
- Petrol ve Doğal Gaz kontratlarda,
- Altın, Gümüş, Bakır ve Platinyum gibi kıymetli madenlerde iki yönlü olarak ister spekülatif, isterseniz korunma amaçlı işlemler gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıda yer alan tablolarımızı inceleyebilir veya 0 212 239 10 34 nolu telefondan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

CME
CME

CME (Chicago Mercantile Exchange)

CME (Chicago Mercantile Exchange) Amerika’nın en büyük futures ve opsiyon borsasıdır. Döviz, enerji, tarım ürünleri, metaller, faiz oranları, borsa endeksleri dahil olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. CME, NYMEX, COMEX ve CBOT olmak üzere 4 alt borsa bulunmaktadır. Alt borsalarda bulunan ve yüksek işlem hacmine sahip bazı ürünler borsalar bazında aşağıda örneklendirilmiştir. CME’de bütün dünyada online olarak işlem yapılmaktadır.

CME : Mini Dow, Mini Nasdaq, Mini SP, Currency Futures …

CBOT : Dow Endeks, Buğday, Mısır, Soya, Pirinç, Amerikan tahvilleri…

NYMEX : Petrol, Doğal Gaz, Ethanol, Petrochemicals…

COMEX : Altın, Gümüş, Bakır, Palladyum, Platinyum…

LME
LME

LME

1877 yılında kurulan Londra Metal Borsası (“LME”) dünyanın en büyük metal borsasıdır. Dünya metal endüstrisinin büyük bir kısmı maliyetlerini koruma altına almak için (“Hedge” ve/veya “Hedging”) LME’yi kullanmaktadır. 2012 yılının Aralık ayında Hong Kong Exchanges & Clearing Limited tarafından satın alınan LME, 130 yılı aşan geçmişi ile metal piyasalarında etkin bir piyasadır.

LME’de aralarında Alüminyum, Bakır, Çelik, Kurşun, Kalay’ın olduğu 10 adet metal işlem görmektedir. Borsanın ortalama günlük işlem hacmi 580 bin lottur (Aralık 2016 ortalaması). En çok işlem gören iki metal ortalama 230 bin lot ile Alüminyum ve 130 bin lot ile bakırdır. En düşük işlem hacmi ise çelikte gerçekleşmektedir. 2008 yılında işleme açılan çelik kontratları hedging işlemlerinin büyük bölümünün Tezgahüstü Piyasalar (“OTC”)’da gerçekleşmesi nedeniyle hala istenen hacime ulaşamamıştır.

LME’de, diğer türev işlemler borsalarından farklı olarak aylık ve üç aylık kontratlar yerine her gün için ayrı bir kontrat açılmaktadır. Bu özelliği ile Futures’dan daha çok Vadeli İşlem (“Forward”) piyasasına benzemektedir. En aktif kontrat 3 aylık kontrattır ve işlem yapılan günden 3 ay sonrası valör ile işlem yapılmaktadır. 3 aylık aktif vade harici tarihler kırık vade olarak tabir edilir. Londra saati 01:00 ile 19:00 saatleri arasında elektronik olarak işlem yapılabilmektedir.

 • NI
  Nikel
 • PB
  Kurşun
 • SN
  Kalay
 • ZS
  Çinko
 • AH
  Alüminyum HG
 • CA
  Bakır
Phillip NOVA

Yatırımcılarımıza sunduğumuz Phillip NOVA elektronik alım-satım platformu, yatırımcılarımızın global ürünleri detaylı, derinlikli ve anlık olarak takip edebilmelerini ve takip edilen bu bilgiler ışığında uluslararası türev işlemlerini aracısız, kolay ve hızlı yapabilmelerini sağlamaktadır.

47 Yıllık Deneyim

PhillipCapital olarak 47 yıllık Türev İşlemler (“Futures”) tecrübemiz ile Türkiye’de Yurt Dışı Türev İşlemleri (“Futures”) hizmeti vermekteyiz. Bu ürünlerle Türk sanayici ve yatırımcılara Londra Metal Borsası (“LME”)’nda 3 aylık kontratlarda borsa fiyatlarından, online ve makul komisyon oranları ile işlem yapma ve hedge imkanı sunmaktayız. Müşterilerimiz POEMS platformu ile 3 aylık kontratlarda online ve borsa derinliğinde işlem yapabilmektedirler. Tercih eden müşterilerimize de telefon ile işlem yapma imkanı sunmaktayız. İşlemlerimiz PhillipCapital Türkiye’de açılacak hesap ile Phillip Futures Singapur üzerinden gerçekleştirilmektedir.

PHILLIP FUTURES’IN ALDIĞI ÖDÜLLER

2014 – En İyi Banka Dışı Aracı Kurum – FOW Uluslararası Ödül / Non-Bank FCM of the Year FOW International Awards

2015 – Singapur Borsası En İyi Kauçuk Takas Üyesi / SGX Top Rubber Clearing Members 2015

Detaylı bilgi için 0212 982 2 742 (PHC) no’lu telefonumuzdan bize ulaşabilir veya formumuzu doldurarak iletişim bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

EUREX
EUREX

EUREX

Geniş bir uluslararası ürün yelpazesi sunan Eurex’te, işlem hacmi yılda 1.7 milyar kontratı aşmaktadır. En çok işlem gören ürünlerden hisse endeksleri tarafında Dax örnek gösterilebilir.

PhillipCapital olarak yukarıdaki piyasalarda işlem gerçekleştiren yatırımcılarımıza CQG M platformumuzla hızlı ve kolay işlem imkanı sunmaktayız.

Detaylı bilgi için 0212 239 1011 (PHC) no’lu telefonumuzdan bize ulaşabilir veya formumuzu doldurarak iletişim bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Teminatlandırma
Teminatlandırma

Teminatlandırma

Futures Piyasasında başlangıç ve sürdürme teminatları ürünün işlem gördüğü borsa tarafından belirlenir ve işlem gördükleri Borsaların teminatlandırma koşullarına sahiptir.

Örnek vermek gerekirse;

01.02.2023 tarihinde EUR/USD Futures işlemi açmak için gereken marjin tutarı aşağıda belirtilmiştir.

1 kontrat CME Euro Future (EU6U23, 125,000 EUR) için yaklaşık 2,915 USD
1 kontrat CME E-Micro Euro Future (M6EU23, 12,500 EUR) için yaklaşık 291.5 USD

İşlem Saatleri ve Platformlar
İşlem Saatleri ve Platformlar

İşlem Saatleri ve Platformlar

Yatırımcılar, Futures Piyasalarında hafta içi 5 gün / 23 saat, Müşteri Temsilcileri veya sunduğumuz online platformlar aracılığı ile anında işlem yapabilmektedir.

CQG Desktop platformu masa üstü ve her türlü mobil cihaza uyumlu olup son derece esnek kullanıma sahiptir.

Ürünlerin işlem gördüğü borsalar, sembolleri, açıklamaları, kontrat büyüklükleri, fiyat adımları, tick değerleri , sürdürme teminatları, işlem saatleri ve komisyon tutarlarına ait detaylı bilgiler, “Ürün bilgisi” dokümanında yer almaktadır.

Ürün ve Teminatlandırma Bilgileri PDF
Platformlar ve data ücretleri PDF
Strateji işlemleri hakkında bilgilendirme PDF
CQG Desktop kullanım kılavuzu PDF
Ürün Özellikleri Ve Genel İşlem Şartlar PDF
CME Group Borsa Kuralları PDF

Düşük komisyon avantajıyla işlemlere başlamak için hemen başvurun.

FUTURES (Vadeli İşlem Sözleşmesi) NEDİR?
FUTURES (Vadeli İşlem Sözleşmesi) NEDİR?

Futures (Vadeli İşlem Sözleşmesi), belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikteki malı, kıymetli madeni, finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını ya da dövizi alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir. Vadeli İşlem Sözleşmelerinde ürünün kalitesi ve adedi gibi detaylar da yer almaktadır. Belirli kural ve standartlara göre işleyen piyasalarda işlem görür (organize piyasalar, borsalar) ve bu sözleşmeleri alan veya satan taraf, sözleşmede belirtilen yükümlülükler altına girer.

HANGİ SÖZLEŞMELER BULUNUR?
HANGİ SÖZLEŞMELER BULUNUR?

İşlem yapabilmek üzere belli bir teminat yatırılan futures sözleşmelerinin dört çeşidi bulunmaktadır;

Emtia futures sözleşmeleri

FX futures sözleşmeleri

Faiz futures sözleşmeleri

Borsa endeks futures sözleşmeleri

NEDEN FUTURES?
NEDEN FUTURES?

Futures piyasaları organize piyasalardır. Yatırımcılar, tercih ettiği ürüne direkt olarak borsa fiyatından yatırım yapma imkanına sahiptir. Yatırımcılar, uluslararası vadeli sözleşmeler piyasalarında düşük komisyon oranlarıyla işlem yapmanın avantajından faydalanır. Metallerden petrole, tarım ürünlerinden döviz çiftlerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde işlem yapma imkanı vardır.

FUTURES İŞLEMLERİNİZİ NEDEN PHILLIPCAPITAL İLE YAPMALISINIZ?
FUTURES İŞLEMLERİNİZİ NEDEN PHILLIPCAPITAL İLE YAPMALISINIZ?

Hızlı işlem ve düşük komisyon fırsatı,

CQG M Platformu ile online olunan her yerden anında, istenilen borsa ve üründe işlem imkanı,

Emtia, kıymetli metaller, hisse senedi endeksleri, döviz çiftleri gibi çok çeşitli kontratlarda yatırım imkanı,

Limit, Market, Stop, Stop-Limit –OCO (Order-Cancels-Order) gibi farklı emir çeşitleri kullanımı,

Konusunda yetkin müşteri temsilcisi desteği.

FİZİKİ TESLİMAT MEVCUT MUDUR?
FİZİKİ TESLİMAT MEVCUT MUDUR?

Kurumumuzca vadeli işlem sözleşmelerine dayanak teşkil eden finansal ürünlerin fiziki teslimatı gerçekleşmemektedir. Vade bitiminde veya öncesinde müşteri adına pozisyonlar nakdi uzlaşı yoluyla kapatılmaktadır.

NE KADAR TEMİNAT GEREKLİDİR, SÜRDÜRME TEMİNATI VE STOP OUT SEVİYESİ NEDİR?
NE KADAR TEMİNAT GEREKLİDİR, SÜRDÜRME TEMİNATI VE STOP OUT SEVİYESİ NEDİR?

Sözleşmelerde işlem yapmak üzere ayrılan teminat miktarına marjin denir. Marjin, borsalar tarafından işlem yapılan her varlığa göre ayrı belirlenmektedir. Margin Call (teminat tamamlama çağrısı) gün sonunda toplam varlığın sürdürme teminatı altında kalması ile oluşur. Gün sonunda margin callda kalan hesap e-mail yolu ile bilgilendirilir. Margin call da kalan hesabın iki gün içerisinde yeni fon yollayarak veya pozisyon kapatarak margin calldan çıkması gerekmektedir. İkinci günün sonunda Margin Call’dan çıkamayan hesaplarda, hesap Margin Call seviyesinin üzerine çıkana kadar aracı kurum tarafından pozisyon kapanışı gerçekleştirilir. Herhangi bir anda müşteri toplam varlığı başlangıç teminatının yüzde 35 seviyesine gelir ise bütün pozisyonları kurum tarafından kapatılmaktadır (stop out).

SCALPING/HEDGING İŞLEMLERİNE DAİR BİR KISITLAMA VAR MIDIR?
SCALPING/HEDGING İŞLEMLERİNE DAİR BİR KISITLAMA VAR MIDIR?

PhillipCapital’de böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kendi hesabınızda dilediğiniz gibi işlemler yapabilirsiniz.

DEMO PLATFORMUNUZU NEREDEN İNDİREBİLİRİM?
DEMO PLATFORMUNUZU NEREDEN İNDİREBİLİRİM?

Sitemizden başvuru göndermeniz halinde temsilcilerimiz size kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaşmaktadır.

CEP TELEFONUMDAN PİYASAYI İZLEYİP İŞLEM YAPABİLİR MİYİM?
CEP TELEFONUMDAN PİYASAYI İZLEYİP İŞLEM YAPABİLİR MİYİM?

Web tabanlı CQG M platformumuz mobil platformlar üzerinden kullanıma uygundur. Cep telefonu ve tablet bilgisayarlarınızdan işlem yapabilir, piyasayı her an kesintisiz olarak takip edebilirsiniz. Uygulamanın sağlıklı çalışabilmesi için Android v4.1.2 ve üstü, iOS 7 ve üstü işletim sistemi gerekli minimum sistem gereksinimleridir.

AÇIK POZİSYONUMU NE KADAR SÜRE TAŞIYABİLİRİM?
AÇIK POZİSYONUMU NE KADAR SÜRE TAŞIYABİLİRİM?

Açık pozisyonlarınızı kontrat vadesine kadar teminatınız elverdiği sürece taşıyabilirsiniz.

DEMO HESAP İLE GERÇEK HESAP KOŞULLARI ARASINDA FARK VAR MI?
DEMO HESAP İLE GERÇEK HESAP KOŞULLARI ARASINDA FARK VAR MI?

Futures Piyasaları organize piyasalar olması dolayısıyla anlık borsa fiyatları ile işlem görmektedir. Fiyatlar gerçek zamanlıdır. Demo Hesap kullanımında Gerçek Hesapta açık olan bazı kontratlar bulunmamaktadır.

FUTURES HESABI NASIL AÇABİLİRİM?
FUTURES HESABI NASIL AÇABİLİRİM?

Hesap açılışı için sözleşmelerimizin imzalanması ve açılacak hesap türüne uygun diğer evrakların tarafımıza teslimi gereklidir. Evraklarda eksiklik bulunmaması durumunda hesap açılışı gerçekleştirilmektedir. Hesap açılışının ardından, tarafımızdan size hesap detayları, banka transfer bilgilerini içeren e-posta gönderilmektedir.