Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hesap Aç

VİOP

VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın kısa adıdır.

VİOP'da Neden ve Kimler İşlem Yapar?

VİOP, öncelikle riskten korunmak isteyen yatırımcılara risk yönetimi yapma imkanı sağlasa da fiyat beklentisi çerçevesinde kar elde etmek isteyen yatırımcılar için de spot piyasalardan daha düşük tutarı teminat olarak yatırmak suretiyle aynı miktarda dayanak varlık üzerine yatırım yapma olanağı sağlamaktadır.

Öte yandan yatırımcılar VİOP piyasasında işlem gören endeksler, pariteler ve pay vadeliler ile spot değerleri arasında oluşan vade farklarından yararlanarak arbitraj işlemleri gerçekleştirebilirler.

Dünya genelinde vadeli piyasaların kuruluş amacı belli bir vade farkı ödenerek riskten korunma olsa da günümüz teknolojisinin izin verdiği yüksek hızlı (HFT) algoritmalar sayesinde spekülasyon amaçlı kullanımı da çok yaygındır.

Neden PhillipCapital?

Vadeli piyasalarda 47 yıllık uluslararası tecrübesi ile PhillipCapital siz bireysel ve kurumsal yatırımcılara;
- Kullanıcı dostu Phillip Mobile G platformu ile ücretsiz anlık data ve alım satım,

- Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı, Türev Araçları Lisans'lı yöneticiler ve size özel müşteri temsilcisi,

- PhillipCapital'in faaliyet gösterdiği ülkelere de hizmet veren uzman araştırma ekibimizin hazırlamış olduğu bültenlere erişim imkanı sunuyoruz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ürün özellikleri ile işlem şartları için lütfen tıklayınız...