Yurdışı Vadeli Piyasalar Teknik Analiz Raporları

Yurdışı Vadeli Piyasalar teknik analiz raporları.

Altında Yatay Eğilim Sürüyor

Vadeli Altın (GCEM8) önceki günü %0.15 kayıpla 1296.5 seviyesinden kapattı. İşlem hacmiyse yüzde 48 azalarak 70 adet oldu. Sözleşme bugün saat 16:47 itibarıyla %0.25 artıda ve 1298.5 düzeyinden işlem görüyor.

Yakın dönemli hareketlere göz attığımızda, 240 dakikalık grafikte yatay trend oluşumu dikkat çekmektedir. Kapanışların 1307.2 seviyesini yukarı kırması halinde 1312.2 ve 1318.5 dirençleri, 1288.9 seviyesini aşağı kırması halinde ise 1283.9 ve 1277.6 destekleri test edilebilir. Hareketli ortalamaların bir araya geldiği 1295.6-1296.5 aralığı, mevcut durum sürdükçe pivot konumunda kalabilir. Bununla birlikte MFI endeksinin D1 grafikte aşırı alım bölgesinde bulunması, traderların uzun pozisyonları sürdürme isteğini azaltabilir.

Altında geçtiğimiz hafta spekülatif net pozisyon değişimi alış yönünde gerçekleşti. COT raporuna göre, uzun pozisyonlar 3,975 kontrat artarken kısa pozisyonlar ise 20,198 kontrat azaldı. Bu değişimle birlikte net pozisyon miktarı 115,130 uzun kontrata ulaştı.

Ham Petrol Konsolide Oluyor

Dünü yüzde 1.50 değer kazancıyla tamamlayan Ham Petrol sözleşmesinde, işlem hacmi önceki güne göre yüzde 15 gerileyerek 503 bin kontrat oldu. Emtia bugün ise kar satışlarıyla birlikte %0.20 düşüş göstererek 65.68 düzeyinde bulunuyor.

Kısa vadede alçalan trend algısı ağır basıyor. 240 dakikalık grafikte 50 periyotluk üssel hareketli ortalama takip edilebilir ve indikatörün konumlandığı 66.16 altında kapanışlar sürdüğü müddetçe ayılar güçlü duruşlarını koruyabilir. Baz senaryoda 63.51’i destek, 67.01’i direnç ve 65.26’yı orta nokta haline getiren kanal takip edilebilir. Bu alanın ötesinde bir fiyat hareketi görülürse, aşağıda 61.75 veya yukarıda 68.77 hedeflenecektir. Bunun yanı sıra D1 grafikte aşırı satım bölgesine yakın duran MFI endeksi dikkat çekmektedir.

CFTC’nin güncel vadeli pozisyonlar raporuna göre, Ham petrolde spekülatif işlem yapan yatırımcılar önceki hafta uzun pozisyonlarını 20,621 kontrat azaltırlarken kısa pozisyonlarını ise 4,937 kontrat artırdılar. Bu yatırımcılar toplamda 729,699 adet uzun ve 121,871 adet kısa pozisyona sahipler.

Uyarı Notu: Bu dokümanda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme ve yorum güvenilir olduğu düşünülen PhillipCapital Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Departmanı tarafından hazırlanmış olup, burada sunulan bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğü konusunda makul özen gösterilmiş olmakla beraber, olabilecek hatalar ve eksikliklerden sorumlu değildir. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez, içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım – satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu belgede yer alan yatırımla ilgili bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Burada yer alan görüşler, yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerlendirmelerin kullanımı sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve /veya dolaylı zararlardan PhillipCapital Menkul Değerler A.Ş. sorumlu olmayacaktır. Tüm hakları saklıdır. Bu belgenin hiçbir bölümü; PhillipCapital Menkul Değerler A.Ş.’nin önceden yazılı izni alınmaksızın çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya fotokopi, mekanik kopyalama ve elektronik ortam dahil olmak üzere hiçbir surette dağıtılamaz. Size sunulan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.