Sıkça Sorulan Sorular

 

16 farklı ilde bulunan 25 irtibat büromuzda sözleşmeleri imzalayabilir ve/veya internet sitemizde bulunan “Hesap Aç” formu ile talepte bulunabilirsiniz.

https://www.phillipcapital.com.tr/hesap-ac/


Ofislerimizin iletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

 

 

 

10.000 USD’a kadar olan işlemlerden;
 • 8 USD + BSMV
 
10.000 USD ve üzeri işlemlerden;
 • Onbinde 8 USD + BSMV

 

 

 • Yurtdışı hisse senedi işlemlerinizde takas ve saklama ücreti alınmamaktadır. Philllipcapital önceden bilgi vermek üzere bu uygulama da değişiklik yapabilir.

 

 

 • Yurtdışı hisse senedi işlemlerinde anlık veri yayın paketi müşterilerimize ücretsiz sunulmaktadır Philllipcapital önceden bilgi vermek üzere bu uygulama da değişiklik yapabilir.

 

 

 • 45 yıllık uluslararası tecrübe
 • Hızlı işlem ve düşük komisyon oranları
 • Tecrübeli ve hızlı yatırım danışmanlığı desteği
 • BIST ve yurtdışı işlemlerini tek platformdan yapabilme avantajları

 

 

ADR, American Depositary Receipts (Amerikan Depo Sertifikaları), Amerika dışında kurulmuş şirketlerdeki hisselerin sahipliğini temsil eden, ABD borsalarında listelenen menkul kıymetlerdir. ADR’ler, Amerikan bankaları tarafından yabancı hisseleri temsil eden ve Amerikan menkul kıymetler borsasında alınıp satılabilen ABD dolar cinsinden sertifikalar olarak ihraç edilir. Depo edilen hisseler karşılığı çıkarılan makbuzlar, New York Borsası (NYSE) ve NASDAQ gibi borsalarda yeniden ihraç edilir. Amerikan Depo Sertifikaları ile yatırımcılar, yabancı şirketten büyük pay satın alan ABD bankalarından hisse senetlerini ana ülkedeki bir saklama bankası aracılığıyla satın alırlar. ADR'lere yatırım yapmak, yatırımcılara daha çeşitli bir portföy sunabilir ve onları politik, döviz ve enflasyon risklerinden koruyabilir. ADR’ler için; hizmet/saklama ya da vergi gibi ek maliyetler oluşmaktadır. Bu maliyetler değişen periyodik zaman aralıkları ile (çeyreklik, yıllık) yatırımcıların hesabına yansıtılır. ADR’lerden alınan ücretler saklamacı, işlem yapılan hissenin piyasa değeri, hangi alt borsada ihraç edildiğine (NYSE, NYSEArca, Nasdaq) ya da şirketin ana faaliyet kolunu yürüttüğü ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Amerika dışında kurulmuş şirketlerdeki hisselerin Amerika’daki borsalarda ABD Doları üzerinden işleme alır. ADR’ı ihraç eden Bankalar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (U.S. Securities and Exchange Commission) tarafından düzenli olarak denetim ve gözetim altındadır. Yabancı yatırımcılar için ABD piyasası hakkında potansiyel olarak daha fazla bilgi aktarımı ve kazanımı sağlanır. Yatırımcılar, ADR’ler aracılığı ile portföylerini çeşitlendirebilir ve farklı ülkelerin hisse senetlerine ABD Doları cinsinden yatırım yapabilirler. Ayrıca ilgili ülkelerin politik, döviz ve enflasyon risklerinden görece korunma aracı olarak ADR’ler kullanılabilir.

 

 

ADR’a yatırım yapan yatırımcılara, çeyrek dönemde veya senelik ADR Saklama ya da vergi (ADR Pass-Through Fees) uygular. İhraçcı Amerikan bankaları belirli sebeplerden ötürü ADR’lere son verebilirler. Böyle bir durumda, yatırımcının pozisyonu tasfiye edilebilir ya da başka bir yatırıma dönüştürülebilir. Bazı ADR’lerin likiditesi düşük olmakla beraber, her şirketin ADR’si bulunmamaktadır.

 

 

Yurtdışı hisse senetleri için demo platformumuz bulunmamaktadır

 

 

 

Yurtdışı hisse senedi alış/satış işlemlerinde vergi kesintileri işlem yapılan borsaya göre değişiklik göstermektedir. Vergi ödemelerinin beyan edilmesi ve mevzuata uygunluğu müşteri sorumluluğundadır. PhillipCapital vergi yükümlülüğü ve mevzuat kayıt belge sistemi ile ilgili sorumlu değildir.

 

 

Hesap açılış alt limitimiz bulunmamaktadır.

 

 

Başlangıçta ABD’nin en büyük 1400’e yakın şirketinin senetlerine yatırım yapılabilir. Müşteri talebi doğrultusunda, işlem yapılabilecek hisse listesine ekleme yapılabilmektedir. Hisse senedi listesi için tıklayınız.

 

 

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarınız ile her an kesintisiz işlem yapabilirsiniz.

 

 

Muhabir (ANA) bankalarımız İş Bankası ile Akbank’tır. Tüm hesap bilgilerimiz için;

https://www.phillipcapital.com.tr/banka-hesap-numaralarimiz

 

 

T Günü kullanımı için

 • 50.000 USD’a kadar olan tutarlar saat 12:30’a kadar gönderilmesi şartı ile T günü kullanılabilir

T+1 Günü kullanımı için

 • Saat 12:30 sonrası gönderilen bakiye bağımsız tüm tutarlar T+1’de kullanılabilir.
 • Saat 12:30 öncesi gönderilen 50.000 USD üzeri tüm bakiyeler T+1’de kullanılabilir.

 

 

 • Hisse satış tutarı en erken T+3 günü çekilebilir.
 • Saklamacımız Singapur ve ABD arasındaki saat farkı nedeniyle para çekme talimatının bir gün önceden saat 17:30’a kadar iletilmiş olması gerekmektedir.

 

 

Aşağıda yer alan link üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

 

https://h.phillip.com.tr

 

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) borsalarında yapılan hisse işlemleri, Phillip Securities Pte Ltd. (Singapur) aracılığıyla PhillipCapital Inc. (USA) tarafından ilgili borsalarda gerçekleştirilmekte olup, hisseler ABD’de geçerli mevzuat hükümlerine uygun olarak PhillipCapital Inc. (USA) veya yetkilendirdiği saklamacı kuruluşlar nezdinde global (omnibus) hesaplarda saklanmaktadır.

 

 

ABD hisse senetlerinde takas süresi T+2’dir.

 

 

İşlemlerde platformun kullanılması esastır. Teknik bir aksaklık olması durumunda genel merkez ile iletişime geçilerek telefonla emir verilebilir.

 

 

İlgili ülke mevzuatı uygulanır. Yurtdışından ödenen vergiler ABD’de %30 kaynaktan kesinti sonrası müşteri hesaplarına aktarılır. Müşteri tanıma kuralı gereği, müşteri saklamacı tarafından ABD’de tanınıyorsa %20 kaynaktan kesinti sonrası müşteri hesabına aktarılır.

 

 

Mail ya da Whatsapp hattına iletilen talimat sonrası hesap kontrolleri gerçekleştirildikten sonra para transfer işlemi yapılmaktadır.

 

 

Başka kurumlarda bulunan yabancı hisse senetlerinin PhillipCapital nezdindeki hesabınıza virman yapılması veya PhillipCapital’deki hesabınızda bulunan yabancı hisse senetlerinin başka kuruma virmanlanması mümkün değildir.