*LME

PhillipCapital olarak 40 yıllık Türev İşlemler (“Futures”) tecrübemiz ile Türkiye’de Yurt Dışı Türev İşlemleri (“Futures”) hizmeti vermekteyiz. Bu ürünlerle Türk sanayici ve yatırımcılara Londra Metal Borsası (“LME”)’nda 3 aylık kontratlarda borsa fiyatlarından, online ve makul komisyon oranları ile işlem yapma ve hedge imkanı sunmaktayız. Müşterilerimiz POEMS platformu ile 3 aylık kontratlarda online ve borsa derinliğinde işlem yapabilmektedirler. Tercih eden müşterilerimize de telefon ile işlem yapma imkanı sunmaktayız. İşlemlerimiz PhillipCapital Türkiye’de açılacak hesap ile Phillip Futures Singapur üzerinden gerçekleştirilmektedir.

sld3

PHILLIP FUTURES’IN ALDIĞI ÖDÜLLER (Son üç Yıl)

2014 – En İyi Banka Dışı Aracı Kurum – FOW Uluslararası Ödül / Non-Bank FCM of the Year FOW International Awards

2015- Singapur Borsası En İyi Kauçuk Takas Üyesi / SGX Top Rubber Clearing Members 2015

Detaylı bilgi edinmek için 0 212 982 2 742 (PHC) numaralı telefondan veya phillipcapital.com.tr web adresinden iletişime geçebilirsiniz.

sld6

LME HAKKINDA:

1877 yılında kurulan Londra Metal Borsası (“LME”) dünyanın en büyük metal borsasıdır. Dünya metal endüstrisinin büyük bir kısmı maliyetlerini koruma altına almak için (“Hedge” ve/veya “Hedging”) LME’yi kullanmaktadır. 2012 yılının Aralık ayında Hong Kong Exchanges & Clearing Limited tarafından satın alınan LME, 130 yılı aşan geçmişi ile metal piyasalarında hala etkin bir piyasadır.

LME’de aralarında Alüminyum, Bakır, Çelik, Kursun, Kalay’ın olduğu 10 adet metal işlem görmektedir. Borsanın ortalama günlük işlem hacmi 580 bin lottur (Aralık 2016 ortalaması). En çok işlem gören iki metal ortalama 230 bin lot ile Alüminyum ve 130 bin lot ile bakırdır. En düşük işlem hacmi ise çelikte gerçekleşmektedir. 2008 yılında işleme açılan çelik kontratları hedging işlemlerinin büyük bölümünün Tezgahüstü Piyasalar (“OTC”)’da gerçekleşmesi nedeniyle hala istenen hacime ulaşamamıştır.

LME’de, diğer türev işlemler borsalarından farklı olarak aylık ve üç aylık kontratlar yerine her gün için ayrı bir kontrat açılmaktadır. Bu özelliği ile Futures’dan daha çok Vadeli İşlem (“Forward”) piyasasına benzemektedir. En aktif kontrat 3 aylık kontrattır ve işlem yapılan günden 3 ay sonrası valör ile işlem yapılmaktadır. 3 aylık aktif vade harici tarihler kırık vade olarak tabir edilir. Londra saati 01:00 ile 19:00 saatleri arasında elektronik olarak işlem yapılabilmektedir.

LME’de işlem gören metaller ve borsa kodları tabloda sunulmuştur:

  Borsa Kodu
Alüminyum Alloy AA
Alüminyum HG AH
Alüminyum US Premium AN
Bakır CA
Kobalt CO
Çelik FM
Molibden MO
NASAAC NA
Nikel NI
Kurşun PB
Kalay SN
Çinko ZS

 

POEMS Professional

 

Yatırımcılarımıza sunduğumuz POEMS Professional elektronik alım-satım platformu, yatırımcılarımızın global ürünleri detaylı, derinlikli ve anlık olarak takip edebilmelerini ve takip edilen bu bilgiler ışığında uluslararası türev işlemlerini aracısız, kolay ve hızlı yapabilmelerini sağlamaktadır.

POEMS Professional platformu kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.